Novosti iz JK Samobor

Treća regata Prvenstva JK Samobor – uzbudljiv završetak sezone!
Vikend iza nas obilježila je treća, ujedno i posljednja regata u seriji natjecanja za Prvenstvo JK Samobor za skipere. Na regatnom polju ispred Jezera na otoku Murteru jedrilo je osam posada našeg kluba na osam jednakih brodova First 35, s ukupno četrdesetak jedriličara koji su dali sve od sebe u borbi za što bolji plasman.
Posada skipera Borne Urbana, zahvaljujući pobjedama u prve dvije regate, u ovu je mogla ući nešto opuštenije – prvo mjesto u ukupnom poretku već su imali osigurano. No ostali su skiperi imali itekako mnogo za jedriti – borba za drugo i treće mjesto bila je do samog kraja neizvjesna.
Vrijeme nas je odlično poslužilo: tek nekoliko kapi kiše, a vjetra – i više nego dovoljno! Tijekom tri dana odjedrena su četiri plova (jedan u petak, dva u subotu i jedan u nedjelju), uz vjetar jačine od 17 do 23 čvora koji je često mijenjao smjer, donoseći raznovrsne kurseve i dodatnu draž regati. Jedra se nisu kratila, genakeri i spinakeri bili su stalno u pogonu, a taktike su se mijenjale iz plova u plov.
Napetost je dosegla vrhunac u posljednjem plovu, kada su podignuta dva protesta – jedan je riješen pomirenjem posade, a drugi nakon saslušanja regatnog odbora odbačen. Brodovi su ciljem prolazili gotovo bok uz bok, a adrenalina nije nedostajalo.
Na kraju je, za dlaku, pobjedu odnijela posada skipera Darka Puzeka, ispred Nikole Klobučarića, dok je treće mjesto pripalo Dragi Jankoviću.
Uz vrhunsko jedrenje, vikend je protekao i u znaku druženja – na gatu ispred brodova i u restoranu Toni, koji nas je ponovno oduševio izvrsnom hranom i predivnim ambijentom. Regata je završila proglašenjem rezultata i dodjelom nagrada – simboličnih bočica vrhunskog maslinovog ulja, koje je s ljubavlju ukrasila naša Martina.

Završeno Prvenstvo JK Samobor za 2025. godinu
Trećom regatom u Jezerima službeno je završeno Prvenstvo JK Samobor za 2025. godinu.
Ove sezone prvenstvo se sastojalo od tri monotip regate – prve u veljači, druge u lipnju i završne prošlog vikenda. Sve su posade jedrile na istim brodovima First 35 iz flote tvrtke Alternautika, što je osiguralo da presude vještina, taktička spretnost i dobra suradnja posade (uz malo sreće, naravno).
Regate su bile iznimno kompetitivne, a posade su pokazale visoku razinu jedriličarskog znanja i timskog duha. Ukupno je sudjelovalo 11 skipera i više od 70 jedriličara, većinom članova našeg kluba.
Dvije od tri regate bile su u našoj vlastitoj organizaciji – pravi izazov koji smo, po ocjeni sudionika, uspješno savladali. Sve je proteklo u odličnom duhu, bez većih propusta, uz mnogo smijeha, prijateljstva i sportskog nadmetanja.
Pobjednik Prvenstva JK Samobor 2025. je Borna Urban, drugo mjesto osvojio je Darko Puzek, a treće Nikola Klobučarić.
Svečano proglašenje rezultata i dodjela nagrada najboljima održat će se na našem klupskom domjenku krajem godine – vidimo se tamo!

Odbrojavanje do 21. izdanja regate „Jabuka“
Još samo nekoliko dana dijeli nas od početka legendarne offshore regate “Jabuka”! Ove godine održava se 21. izdanje ove zahtjevne i prestižne regate. Start je zakazan za petak, 7. studenog, u večernjim satima u Vodicama.
Više od sto brodova s posadama krenut će na izazovan put dug 110 nautičkih milja, obilazeći poznatu stijenu Jabuku usred Jadrana i vraćajući se natrag u Vodice – bez zaustavljanja. Regata zna biti izuzetno zahtjevna, a more i vjetar često testiraju granice izdržljivosti i iskustva posada.
Na startu će i ove godine biti nekoliko brodova sa skiperima iz našeg kluba, pa pozivamo sve da prate regatu putem društvenih mreža i navijaju za naše posade – da im vjetar bude saveznik, a more naklonjeno!
Podsjetimo, naš je klub i prošlih godina imao zapažene rezultate na ovoj regati, a na jubilarnom 20. izdanju „Jabuke“ bili smo klub s najviše posada u konkurenciji – tradiciju uspjeha i zajedništva nastavljamo i ove godine!
VR trenažeri i simulatori – budućnost nautičke obuke
JK Samobor u suradnji sa Skipper4 you akademijom, uvodi najsuvremeniji pristup obuci skipera – virtualnu stvarnost (VR) u trenažerima i simulatorima za upravljanje brodicama.
Polaznici obuke sada mogu „uroniti“ u 3D/360° okruženje, gdje pomoću VR-vizira i konzola upravljaju računalno animiranim brodom s realističnim odzivima. Na ovaj način mogu uvježbavati sve ključne postupke – uplovljavanje, pristajanje, manevriranje, sidrenje, jedrenje niz i u vjetar – bez fizičkog rizika.
Prednosti su impresivne:
do 70% veća učinkovitost učenja, do 80% bolje pamćenje naučenog sadržaja,
mogućnost ponavljanja realnih situacija i scenarija u sigurnom digitalnom okruženju.
Sustav uključuje VR učionicu s više od 90 edukativnih video scenarija i VR simulator s više od 30 trenažnih situacija, sve povezano s pravim komandama za kormilo i pogon.
Ova inovativna tehnologija predstavlja jedinstvenu svjetsku implementaciju VR pristupa u nautičkoj izobrazbi i značajno podiže kvalitetu i sigurnost obuke budućih skipera.
13.11.2025. u Samoboru, organizirat ćemo prezentaciju i isprobavanje ovog VR simulatora za članove kluba. Detalje šaljemo uskoro.
Copyright (C) 2025 JK Samobor. Sva prava pridržana.
jks.samobor@gmail.com









